Przejdź do treści
Strona główna » NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA o rejsach

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA o rejsach

Wcześniej nigdy nie byłem na jachcie…
Nic strasznego, będziesz jedna z wielu osób, które mają pierwszy raz kontakt z żaglami – większość bardzo szybko łapie bakcyla i zakochuje się w żeglarstwie.

Czy na każdym jachcie są toalety?
Nie ma. Uczestnicy korzystają z toalet i natrysków w portach, jednakże w trakcie pływania w razie potrzeby cumujemy, aby skorzystać z toalety.

Czy podczas rejsu wszystkie jachty pływają razem?

Wcześniej nigdy nie byłem na jachcie…
Nic strasznego, będziesz jedna z wielu osób, które mają pierwszy raz kontakt z żaglami – większość bardzo szybko łapie bakcyla i zakochuje się w żeglarstwie.

Czy na każdym jachcie są toalety?
Nie ma. Uczestnicy korzystają z toalet i natrysków w portach, jednakże w trakcie pływania w razie potrzeby cumujemy, aby skorzystać z toalety.

Czy podczas rejsu wszystkie jachty pływają razem?
Żeglujemy tak, aby wszystkie jachty były na tym samym akwenie i były w kontakcie wzrokowym ze względów logistycznych i bezpieczeństwa.

Czy jachty wyposażone są w silnik?
Wszystkie jednostki wyposażone są we własny silnik. Jesteśmy jednak zwolennikami tradycyjnego żeglowania: silnika używamy tylko w sytuacjach awaryjnych lub ewentualnie w trakcie wypływania i wpływania do portu! Jest to jedna z wielu cech, która nas odróżnia od innych obozów.

Czy załogi podzielone są wg płci?
Nie, załogi są koedukacyjne, tak jest najsympatyczniej i zdecydowanie polepsza to atmosferę.

Czy podczas rejsu jesteśmy na wodzie cały dzień?
Nie, wypływamy po śniadaniu i na wieczór dobijamy do brzegu na nocleg. Często w trakcie dnia zatrzymujemy się, aby zobaczyć coś ciekawego, zjeść obiad, wykąpać się, odpocząć itp.

Czy więcej jest dziewczyn czy chłopaków?
Z naszego doświadczenia wynika, że mniej więcej jest tyle samo dziewczyn co chłopaków. W roku 2007 na wszystkich turnusach było 52% dziewczyn i 48% chłopaków.

Czy po zakończeniu każdego rejsu można przystępować do egzaminu na żeglarza?
Zdecydowanie nie. Jest to rejsy żeglarskie, na których prowadzimy elementy szkolenia żeglarskiego, ale nie pod katem egzaminów na patent. Organizujemy również rejsy typowo szkoleniowe, gdzie nauka teorii i praktyki odbywa się pod okiem instruktorów PZŻ.

Jeżeli pojadę ze znajomymi to będziemy razem na jachcie?
jeśli nie będzie Was więcej niż 5 osób (bo tyle na ogół liczy jedna załoga) to na 99% tak. Zawsze staramy się dzielić załogi według ich oczekiwań.

Nosze okulary, czy mogę popłynąć na rejs?
Oczywiście, jeżeli tylko lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań.

Czy uczestnicy rejsów turystycznych są tylko pasażerami jachtów? Czy będę mógł posterować?
Uczestnicy w żadnym wypadku nie są tylko pasażerami. Wszyscy wykonują czynności związane z żeglowaniem. Zadaniem instruktora jest sprawowanie nadzoru nad załoga i zapewnienie jej bezpieczeństwa. W załogach często są osoby, które po zdobyciu patentu chcą nabrać praktyki w samodzielnym prowadzeniu jachtu i doszlifować swoje umiejętności. Każdy z uczestników będzie mieć okazje posterować jachtem, stawiać żagle i aktywnie uczestniczyć w życiu jachtowych.

Jaka dokładnie jest trasa rejsu – konkretne miejsca noclegów?
Możemy podać tylko ramowy przebieg trasy rejsu. Nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że w danym dniu dopłyniemy akurat do danego miejsca, ponieważ wszystko zależy od pogody, warunków atmosferycznych i innych zdarzeń losowych. Niemniej rejs realizowany jest z założeniem odwiedzenia najciekawszych miejsc i akwenów w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Czy żeglujemy podczas dużego wiatru?
Duży wiatr jest pojęciem względnym, o tym czy w ogóle wypływamy, czy refujemy żagle i płyniemy decyduje komandor rejsu. Może zdarzyć się sytuacja, że będziemy stali w porcie 2 dni, bo warunki atmosferyczne nie pozwalają na żeglugę, jednakże takie sytuacje zdarzają się wyjątkowo rzadko.

Czy pływamy w czasie deszczu?
Generalnie nie ma przeciwwskazań. Jednak żeglowanie w trakcie intensywnego deszczu nie należy do przyjemności. Nasz rejs w założeniu ma być sympatyczną formą wypoczynku, a nie obozem survivalowym. Na pewno przerywamy żeglugę podczas burzy.

Gdzie śpimy?
śpimy na jachcie na specjalnie do tego przystosowanych kojach. Należy zatem pamiętać o śpiworze.

Jak wygląda wyżywienie?
Posiłki przygotowujemy samodzielnie pod okiem sternika na kuchence gazowej, a gdy zawijamy do bardziej cywilizowanych miejsc to stołujemy się w marinie, płacąc z kasy jachtowej. Na każdym jachcie jest komplet kuchenny. Obiady przygotowujemy z półproduktów zakupionych wcześniej. Produkty na śniadania i kolacje sternik z załogą kupuje na bieżąco (świeże pieczywo, owoce, warzywa). W czasie ogniska, które staramy się robić możliwie często są kiełbaski i bułki.

Czy mogę wziąć gitarę lub inny instrument?
Koniecznie! Każdy instrument jest mile widziany.

Czy na obozie są regulaminy?
Oczywiście, każdy z uczestników jest zobowiązany do zapoznania się i przestrzegania wewnętrznego regulaminu tak aby obowiązujące zasady na rejsie były dla wszystkich jasne.

Czy mogę zmienić załogę lub jacht w czasie rejsu?
Po wcześniejszym uzgodnieniu z komandorem rejsu istnieje taka możliwość o ile jest to możliwe ze względów organizacyjnych i uczestnicy nie zgłaszają sprzeciwu.

Jaki jest program każdego rejsu?
Wszystko zależy od szczegółowego profilu rejsu. Informacje na ten temat znajdziesz w zakładce z profilami rejsów. Także na jednym rejsie na życzenie członków załogi realizujemy elementy z rożnych profili. W czasie płynięcia jest sporo czasu i można realizować rożne zadania. Także każdy jacht może podczas płynięcia do celu nieco różnicować codzienne manewry.