Aktualne polskie uprawnienia wodniackie: Prowadzenie statków przeznaczonych do uprawiania sportu lub rekreacji, zwane dalej "uprawianiem żeglarstwa", wymaga: 1. posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności z zakresu żeglarstwa oraz 2. przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
Na podstawie rozporzadzenia z dnia: Warszawa, dnia 16 kwietnia 2013 r. Poz. 460 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI1) z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie uprawiania turystyki wodnej Wprowadzono od roku 2013 nastepujace stonie zeglarskie: Dokumentami kwalifikacyjnymi potwierdzającymi posiadanie uprawnień do uprawiania turystyki wodnej na jachtach żaglowych o długości kadłuba powyżej 7,5 m lub motorowych o mocy silnika powyżej 10 kW są patenty: 1) żeglarza jachtowego; Osoba posiadająca patent żeglarza jachtowego jest uprawniona do prowadzenia jachtów żaglowych: 1) po wodach śródlądowych; 2) o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej. 2) jachtowego sternika morskiego; Osoba posiadająca patent jachtowego sternika morskiego jest uprawniona do prowadzenia jachtów żaglowych: 1) po wodach śródlądowych; 2) o długości kadłuba do 18 m po wodach morskich. 3) kapitana jachtowego; Osoba posiadająca patent kapitana jachtowego jest uprawniona do prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych i morskich. 4) sternika motorowodnego; Osoba posiadająca patent sternika motorowodnego jest uprawniona do prowadzenia jachtów motorowych: 1) po wodach śródlądowych; 2) o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej. 3. Osoby w wieku poniżej 16. roku życia mogą realizować swoje uprawnienia na jachtach motorowych o mocy silnika do 60 kW 5) motorowodnego sternika morskiego; Osoba posiadająca patent motorowodnego sternika morskiego jest uprawniona do prowadzenia jachtów motorowych: 1) po wodach śródlądowych; 2) o długości kadłuba do 18 m po wodach morskich.
6) kapitana motorowodnego; Osoba posiadająca patent kapitana motorowodnego jest uprawniona do prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych i morskich. 7) mechanika motorowodnego. Osoba posiadająca patent mechanika motorowodnego jest uprawniona do pełnienia funkcji kierownika maszyn na jachtach motorowych. Uprawnienie obowiazujace do roku 2013. Dane na podstawie ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPORTU z dnia 9 czerwca 2006 r. w sprawie uprawiania żeglarstwa oraz ustawy o sporcie z dnia 6 lipca 2007r.
Prowadzenie statków przeznaczonych do uprawiania sportu lub rekreacji, zwane dalej "uprawianiem żeglarstwa", wymaga: 1. posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności z zakresu żeglarstwa oraz 2. przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
Zakres uprawnień na patenty żeglarskie:
|